Anasayfa / Genel Kimya / Gazların Özellikleri
images

Gazların Özellikleri

Birbiri Arasındaki Çekim Kuvveti En az olan maddelerdir. Gaz molekülleri birbirinden bağımsız hareket ederler. Aralarındaki çekim kuvveti ancak ve sadece London çekim kuvvetidir. Büyük basınç ve düşük sıcaklıklarda sıvılaştırılabilirler. Gaz molekülleri bulundukları yeri her tarafına eşit oranda yayılarak doldururlar. Sonsuz oranda genişleyebilirler. Basınç altında yüksek oranda sıkıştırılabilirler. Yüksek basınçtan alçak basınca doğru çabucak akarlar. Sıcaklık ile basınç doğru orantılıdır. Düşük yoğunlukları vardır.

Gazların fiziksel davranışlarını dört özellik belirler. Bunlar; Basınç (P), sıcaklık (T) ve hacim (V) gazların durumunu değiştirebilen etkenlerdir. Gazlar genellikle kokusuz ve renksizdirler. Bazılarının kokusu, rengi ve zehirliliği en belirgin özelliğidir. Br2 kahverengimsi kırmızı, I2 mor renkli, NO2 ve N2O3 kahve renkli, F2 ve Cl2yeşilimsi sarı,  NH3 keskin kokulu, oksijen, azot ve asal gazlar dışındakiler zehirlidirler.

Basınç: Basınç, bir yüzeye uygulanan kuvvetin, o yüzeyin alanına bölünmesiyle bulunur.

 

ideal gaz denklemi  : P.V = n. R . T  (Kısaltma Olarak : Paran Varsa Nere At yada Pezevenk Nureddin :))

P(Pa) = F(N)/ A(m2)

 

Atmosfer basıncı barometre ile ölçülür. Bir barometredeki cıva yüksekliğine barometre basıncı denir. Atmosfer koşulları ve yükseklikle değişir. Standart atmosfer (atm), civa civa yoğunluğu 13,5951 g/cm3 (0 oC ) ve yerçekimi ivmesi g = 9,80665 ms-2 olduğu durumda, 760 mm yükseklikteki bir civa sütununun oluşturduğu basınç olarak tanımlanabilir.

 

1 atm = 760 mm Hg

1 atm= 760 torr

1 atm = 101,325 N/ m2

1 atm = 101,325 Pa

1 atm = 1,01325 bar

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Hakkında admin

6 yorum

  1. Gazların Bulundukları Ortamda Yayılma Özellikleri: _*Gazların Bulundukları…

  2. sıvıların ve gazların ortak özellikleri nelerdir –

  3. Haz05hatic Hala birilerine adaann siirler olması mfckemmel bulundugumuz dfcnya ie7in..İlham kaynağı olabilmeyi başaran kişiyi de tebrik etmek gerek, ie7indeki saflığı saklayabildiği ie7in

  4. Always refreshing to hear a rational answer.

  5. Heck yeah this is exactly what I needed.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*